آیین انعقاد قرارداد مخازن ذخیره سازی جاسک عصر دیروز  8 مهرماه 1397 در باشگاه کوشک نفت برگزار گردید. این مراسم با حضور مرضیه شاهدایی قائم مقام وزیر نفت و علی کاردر معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، احمد ابراهیمی مدیر عامل گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و اصغر گرزین مدیرعامل شرکت پترو امید آسیا و اعضای محترم هیات مدیره­ها برگزار شد.

این قرارداد در قالب روش ساخت، بهره‌‌برداری و واگذاری میان شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت‌‌های پتروامید آسیا و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید امضا شد. در این پروژه حدود پنج هزار هکتار از زمین ساحلی در 65 کیلومتری غرب شهر جاسک برای طرح های ویژه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نظر گرفته شده است. با توجه به تصویب بودجه برای خط لوله 42 اینچ انتقال نفت خام گور- جاسک، بخشی از زمین غرب جاسک به ساخت پایانه صادرات نفت خام و همچنین مخازن ذخیره سازی تخصیص یافته است.

این طرح ساخت 20 دستگاه مخزن فلزی سقف شناور را شامل می شود که هر کدام 500 هزار بشکه ظرفیت دارد این مجموعه مخازن، نفت خام ارسالی از خط لوله 42 اینچ انتقال نفت خام گوره جاسک را دریافت کرده و ضمن ذخیره سازی و نگهداری نفت صادراتی، نسبت به پمپاژ و انتقال آن به خطوط لوله دریایی و گوی های شناور، اقدام می کند.

دریافت روزانه یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین از خط لوله 42 اینچ گوره- جاسک، ذخیره سازی 10 میلیون بشکه انواع نفت خام، قابلیت دریافت و ذخیره انواع نفت خام از طریق گوی های شناور دریایی، ایجاد بستر و شرایط لازم برای ساخت پایانه صادراتی جدید و متنوع سازی منابع صادراتی نفت خام از اهداف اجرای طرح است.

لازم به ذکر است که شرکت پترو امید آسیا اولین و بزرگترین شرکت بخش خصوصی است که به همت مهندسان ایرانی پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام امید(با ظرفیت 10 میلیون بشکه) در محدوده دیلم/ گناوه را ساخته است و در سال 1395 افتتاح و در حال بهره برداری است.